Product Brand |
Schneider |
| Product main category | Altivar 320 |
| Product or component type | Variable Speed Drive |
| Poles description | 1P |
| Network frequency limits | 50...60 Hz |
| Network type | AC |
| Network number of phases | Three-phase |
| [Us] rated supply voltage |
200...240 V - 15...10 %
|
| Rated Operational Power | ... kW |
| Rated Operational Current (Ie) | ... A for |
| EMC filter | Class C2 EMC filter integrated |
| Maximum transient current | |
| Speed drive output frequency | 0.1...599 Hz |
| Nominal switching frequency | 4 kHz |
| Communication | CANopen, Modbus |
| Height x Width x Depth | 143 mm x 72 mm x 138 mm |
| Product weight | 1.1 kg |
| Standards | IEC/EN 61508 |
| Warranty period | Standard One year Warranty |