Technical Spec |
METASOL |
| Breaker Rating | 1000-1200A |
| Product Main model | Metasol |
| Product Sub model | ABL1003b, ABL1203b |
| Poles description | 3P |
| Circuit breaker type | Fixed |
| Breaking capacity | 85 KA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Network type | AC |
| [Ue] rated operational voltage | 690 V AC |
| Device application | Distribution |
| Trip unit technology | Thermal-magnetic |
| Protection type | Overload protection (thermal) |
| Short-circuit protection (magnetic) | |
| Trip unit protection functions | LI |
| Auxiliary contact composition | Without |
| Mechanical durability | 2500 cycles |
| Connection pitch | |
| Height x Width x Depth | 400 mm x 220 mm x 105 mm |
| Product weight | 25.7 Kg |
| Standards | IEC, KEMA |
| Warranty period | 12 month |
Special Price
৳167,440.00
was
৳209,300.00
Details
More Information
| Manufacturer | LS |
|---|---|
| Ampere Rating (A) | 1000A |
| Breaker Type | Fixed |
| Number of Poles | 3P |
| Breaking Capacity (Icu) | 85KA |
| Part Nunber | ABL1003b 1000A |
| MRP BDT (Tk) | ৳209,300.00 |
Reviews
{{title}}
{{detail}}