Technical Spec |
Legrand (DPX3) |
| Breaker Rating | 800-1600A |
| Product Model | DPX3 |
| Poles description | 3P |
| Circuit breaker type | Adjustable |
| Breaking capacity | 50 KA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Network type | AC |
| [Ue] rated operational voltage | 690 V AC |
| Device application | Distribution |
| Trip unit technology | Thermal-magnetic |
| Protection type | Overload protection (thermal) |
| Short-circuit protection (magnetic) | |
| Trip unit protection functions | LI |
| Auxiliary contact composition | Without |
| Mechanical durability | 10000 cycles |
| Connection pitch | 50 mm |
| Height x Width x Depth | 280 mm x 210 mm x 140 mm |
| Product weight | |
| Standards | IEC 60947-2, EN 60947-2 |
| Warranty period | 12 month |
Special Price
৳123,200.00
was
৳154,000.00
Details
More Information
| Manufacturer | Legrand |
|---|---|
| Ampere Rating (A) | 1250A |
| Breaker Type | Adjustable |
| Number of Poles | 3P |
| Breaking Capacity (Icu) | 50KA |
| Part Nunber | 422266 |
| MRP BDT (Tk) | ৳154,000.00 |
Reviews
{{title}}
{{detail}}