Technical Spec |
SACE Tmax T |
| Breaker Rating | 1000-1600A |
| Product Main model | Tmax T |
| Product Sub model | T7H |
| Poles description | 3P |
| Circuit breaker type | Adjustable |
| Breaking capacity | 70 KA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Network type | AC |
| [Ue] rated operational voltage | 690 V AC |
| Device application | Distribution |
| Trip unit technology | Electronic |
| Protection type | Overload protection (thermal) |
| Short-circuit protection (magnetic) | |
| Instantaneous short-circuit protection | |
| Trip unit protection functions | LSI |
| Auxiliary contact composition | Without |
| Mechanical durability | 20000 cycles |
| Connection pitch | |
| Height x Width x Depth | 268 mm x 210 mm x 154 mm |
| Product weight | 9.7 kg |
| Standards | IEC 60947-2, UL 489 |
| Warranty period | 12 month |
Special Price
৳225,000.00
was
৳375,000.00
Details
More Information
| Manufacturer | ABB |
|---|---|
| Ampere Rating (A) | 1600A |
| Breaker Type | Adjustable |
| Number of Poles | 3P |
| Breaking Capacity (Icu) | 70KA |
| Part Nunber | T7H 1600 PR231/P LS/I In=1600A 3p F F |
| MRP BDT (Tk) | ৳375,000.00 |
Reviews
{{title}}
{{detail}}