Technical Spec |
Schneider (EZC) |
| Breaker Rating | 200-250A |
| Product Main model | Easypact EZC |
| Product Sub model | |
| Poles description | 3P |
| Circuit breaker type | Fixed |
| Breaking capacity | 36 KA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Network type | AC & DC |
| [Ue] rated operational voltage | 550 V AC, 250 V DC |
| Device application | Distribution |
| Trip unit technology | Thermal-magnetic |
| Protection type | Overload protection (thermal) |
| Instantaneous short-circuit protection | |
| Trip unit protection functions | LI |
| Auxiliary contact composition | Without |
| Mechanical durability | 10000 cycles |
| Connection pitch | 35 mm |
| Height x Width x Depth | 165 mm x 105 mm x 60 mm |
| Product weight | |
| Standards | NEMA AB1 HIC, IEC 60947-2 |
| Warranty period | 12 month |
Special Price
৳12,540.00
was
৳20,900.00
Details
More Information
| Manufacturer | Schneider Electric |
|---|---|
| Ampere Rating (A) | 200A |
| Breaker Type | Fixed |
| Number of Poles | 3P |
| Breaking Capacity (Icu) | 36KA |
| Part Nunber | EZC250H3200 |
| MRP BDT (Tk) | ৳20,900.00 |
Reviews
{{title}}
{{detail}}