Technical Spec |
METASOL |
| Breaker Rating | 10 - 60A |
| Product Main model | Metasol |
| Product Sub model | ABS33c, ABS53c, ABS63c |
| Poles description | 3P |
| Circuit breaker type | Fixed |
| Breaking capacity | 14 KA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Network type | AC & DC |
| [Ue] rated operational voltage | 690 V AC, 500 V DC |
| Device application | Distribution |
| Trip unit technology | Thermal-magnetic |
| Protection type | Overload protection (thermal) |
| Short-circuit protection (magnetic) | |
| Trip unit protection functions | LI |
| Auxiliary contact composition | Without |
| Mechanical durability | 25000 cycles |
| Connection pitch | 22 mm |
| Height x Width x Depth | 130 mm x 75 mm x 60 mm |
| Product weight | 0.7 Kg |
| Standards | IEC, KEMA |
| Warranty period | 12 month |
Special Price
৳4,400.00
was
৳5,500.00
Details
More Information
| Manufacturer | LS |
|---|---|
| Ampere Rating (A) | 20A |
| Breaker Type | Fixed |
| Number of Poles | 3P |
| Breaking Capacity (Icu) | 14KA |
| Part Nunber | ABS33c 20A |
| MRP BDT (Tk) | ৳5,500.00 |
Reviews
{{title}}
{{detail}}