Product Brand |
Schneider |
| Product main category | Altistart 48 |
| Product or component type | Soft starter (Heavy Duty) |
| Poles description | 3P |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Network type | AC |
| Rated Operational Voltage | 195...484 V AC |
| Rated Control Supply Voltage | 220 - 15 % to 415 + 10 % V AC |
| Rated Operational Power | 220 KW @ 400 V AC |
| Rated Operational Current (Ie) | 410 A |
| Starting Capacity at Maximum Rated Current |
0.4...1.3 x Ie |
| Protection | Phase failure on line Thermal protection on motor Thermal protection on starter |
| Communication | Modbus, 1 RJ45, RS485 multidrop |
| Height x Width x Depth | 670 mm x 400 mm x 300 mm |
| Product weight | 51.4 kg |
| Standards | EN/IEC 60947-4-2 |
| Warranty period | 12 month |
Special Price
৳356,769.00
was
৳648,670.00
Details
More Information
| Manufacturer | Schneider Electric |
|---|---|
| Rated Power - kW | 220KW |
| Part Nunber | ATS48C41Q |
| MRP BDT (Tk) | ৳648,670.00 |
Reviews
{{title}}
{{detail}}