Technical Spec |
Gindre |
| Product Model | Flexible Insulated Copper Busbar |
| Product type | Busbar |
| Material | CuETP 99.9% purity copper |
| Strip Thickness | 0.8 & 1 mm |
| Strip Width | 9...100 mm |
| Number of strips | 2...10 mm |
| Dielectric rigidity | 20 KV / mm |
| Tension of use | 1000 V AC & 1500 V DC |
| Temperature range | -20⁰ C up to + 105⁰ C |
| Copper Standard | NFA 51 050, EN 13599 |
| Insulation material Standard | BS 6746, DIN EN 50363, UL 94 VO |
| Insulation thickness | 1.5 - 2 mm |
| Copper Conductivity | > 100 % IACS |
| Copper HV | < 50 |
| Insulation Material Tensile Strength | > 200 N/mm2 |
| Copper Tensile strength | Rm > 200 N/mm2 |
| Insulation Material Elongation | > 200 % |
| Copper Elongation | After break: > 35 % |
| Resistivity | 0.01724 Ω m/ mm2 at 20⁰ C |
| Country of origin | Germany |
৳6,380.00
Details
More Information
| Manufacturer | Gindre |
|---|---|
| Part Nunber | FLX2M3X24 |
| MRP BDT (Tk) | ৳6,380.00 |
Reviews
{{title}}
{{detail}}