Technical Spec |
Legrand (DPX3) |
| Breaker Rating | 25-125A |
| Product Model | DPX3 |
| Poles description | 3P |
| Circuit breaker type | Adjustable |
| Breaking capacity | 16 KA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Network type | AC |
| [Ue] rated operational voltage | 690 V AC |
| Device application | Distribution |
| Trip unit technology | Thermal-magnetic |
| Protection type | Overload protection (thermal) |
| Short-circuit protection (magnetic) | |
| Trip unit protection functions | LI |
| Auxiliary contact composition | Without |
| Mechanical durability | 25000 cycles |
| Connection pitch | 27 mm |
| Height x Width x Depth | 130 mm x 81 mm x 74 mm |
| Product weight | |
| Standards | IEC 60947-2, EN 60947-2 |
| Warranty period | 12 month |
Special Price
৳7,048.00
was
৳8,809.00
Details
More Information
| Manufacturer | Legrand |
|---|---|
| Ampere Rating (A) | 40A |
| Breaker Type | Adjustable |
| Number of Poles | 3P |
| Breaking Capacity (Icu) | 16KA |
| Part Nunber | 420002 |
| MRP BDT (Tk) | ৳8,809.00 |
Reviews
{{title}}
{{detail}}