Product Brand |
Schneider |
| Product main category | TeSys |
| Product or component type | Enclosed DOL starter |
| Poles description | 3P |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Network type | AC |
| [Uc] control circuit voltage | 380 V AC |
| Thermal protection adjustment range | 10...14 A |
| Motor power kW | 5.5 kW @ 380/400 V |
| Control type | Push-button start green I Push-button stop/reset red O |
| IP degree of protection | IP65 |
| Enclosure material | ABS |
| Height x Width x Depth | 160 mm x 78 mm x 108 mm |
| Product weight | 0.6 kg |
| Standards | IEC 60947-4-1 |
| Warranty period | 12 month |
Special Price
৳4,400.00
was
৳8,000.00
Details
More Information
| Manufacturer | Schneider Electric |
|---|---|
| Rated Power - kW | 5.5KW |
| Part Nunber | LE1M35Q721 |
| MRP BDT (Tk) | ৳8,000.00 |
Reviews
{{title}}
{{detail}}