Product Brand |
Schneider |
| Product main category | TeSys |
| Compatibility sub category | TeSys D |
| Poles description | 3P |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Network type | AC/DC |
| [Ue] rated operational voltage | 690 V AC/ V DC |
| Control circuit voltage | 24 V DC |
| [Ie] rated operational current | 9-18A |
| Auxiliary contact | 1NO + 1NC |
| Mechanical durability | 15 Mcycles |
| Height x Width x Depth | 77 mm x 45 mm x 86 mm |
| Product weight | 0.33 kg |
| Standards | EN 60947-4-1 |
| Warranty period | 12 month |
Special Price
৳3,803.00
was
৳5,850.00
Details
More Information
| Manufacturer | Schneider Electric |
|---|---|
| Ampere (A) - AC3 | 12A |
| Rated Power - kW | 5.5KW |
| Coil voltage (V) | 24V DC |
| Part Nunber | LC1D12BD |
| MRP BDT (Tk) | ৳5,850.00 |
| Product Model | TeSys D |
Reviews
{{title}}
{{detail}}