Technical Spec |
Schneider NSXm |
| Breaker Rating | 16-160A |
| Product Main model | ComPact NSXm |
| Product Sub model | |
| Poles description | 3P |
| Circuit breaker type | Adjustable |
| Breaking capacity | 36 KA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Network type | AC & DC |
| [Ue] rated operational voltage | 690 V AC |
| Device application | Distribution |
| Trip unit technology | Thermal-magnetic |
| Protection type | Overload protection (thermal) |
| Instantaneous short-circuit protection | |
| Trip unit protection functions | LI |
| Auxiliary contact composition | Without |
| Mechanical durability | 20000 cycles |
| Connection pitch | 27 mm |
| Height x Width x Depth | 137 mm x 81 mm x 80 mm |
| Product weight | 1.06 kg |
| Standards | EN/IEC 60947 |
| Warranty period | 12 month |
Special Price
৳6,545.00
was
৳11,900.00
Details
More Information
| Manufacturer | Schneider Electric |
|---|---|
| Ampere Rating (A) | 50A |
| Breaker Type | Adjustable |
| Number of Poles | 3P |
| Breaking Capacity (Icu) | 36KA |
| Part Nunber | LV426304 |
| MRP BDT (Tk) | ৳11,900.00 |
Reviews
{{title}}
{{detail}}