Technical Spec |
Schneider (NSX) |
| Breaker Rating | 400-630A |
| Product Main model | Compact NSX |
| Product Sub model | |
| Poles description | 3P |
| Circuit breaker type | Adjustable |
| Breaking capacity | 50 KA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Network type | AC |
| [Ue] rated operational voltage | 690 V AC |
| Device application | Distribution |
| Trip unit technology | Electronic |
| Protection type | Overload protection (thermal) |
| Short-circuit protection (magnetic) | |
| Instantaneous short-circuit protection | |
| Trip unit protection functions | LSI |
| Auxiliary contact composition | Without |
| Mechanical durability | 15000 cycles |
| Connection pitch | 45 mm |
| Height x Width x Depth | 255 mm x 140 mm x 110 mm |
| Product weight | 6.2 kg |
| Standards | EN 60947-2, IEC 60947-2, UL 508 |
| Warranty period | 12 month |
Special Price
৳48,521.00
was
৳88,220.00
Details
More Information
| Manufacturer | Schneider Electric |
|---|---|
| Ampere Rating (A) | 630A |
| Breaker Type | Adjustable |
| Number of Poles | 3P |
| Breaking Capacity (Icu) | 50KA |
| Part Nunber | LV432893 |
| MRP BDT (Tk) | ৳88,220.00 |
Reviews
{{title}}
{{detail}}