Product Brand |
Schneider |
| Product main category | Detuned Reactor |
| Network frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 400 V AC |
| Capacity | 50 kvar @ 400 V AC |
| Tuning order | 3.8 - 190 Hz - 7 % - 50 Hz |
| Fundamental current rating | 72.2 A |
| [Imp] maximum permanent current | 1.2 x I1 |
| [Ui] rated insulation voltage | 1.1 KV |
| Dynamic withstand current | 2.2 x Isc |
| Dielectric test voltage | 4 kV for 1 minute at 50 Hz |
| Type of installation | Indoor |
| Connections - terminals | Pad terminal |
| Height x Width x Depth | 270 mm x 260 mm x 200 mm |
| Product weight | 22 kg |
| Warranty period | 12 Month |
| Standards | IEC 60068 |
Special Price
৳50,700.00
was
৳84,500.00
Details
More Information
| Manufacturer | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Nunber | LVR07500A40T |
| MRP BDT (Tk) | ৳84,500.00 |
Reviews
{{title}}
{{detail}}