Product Brand |
Schneider |
| Product main category | Altivar 630 |
| Product or component type | Variable Speed Drive |
| Poles description | 3P |
| Network frequency limits | 50...60 Hz |
| Network type | AC |
| Network number of phases | Three-phase |
| [Us] rated supply voltage | 380...480 (- 15...10 %) V AC |
| Rated Operational Power | ... kW @ 380...480 V AC |
| Rated Operational Current (Ie) | ... A for 380 V AC |
| EMC filter | integrated |
| Maximum transient current | |
| Speed drive output frequency | 0.1...599 Hz |
| Nominal switching frequency | 2.5 kHz |
| Communication |
Modbus TCP
Modbus serial Ethernet |
| Height x Width x Depth | 922 mm x 290 mm x 323 mm |
| Product weight | 58 kg |
| Standards | IEC 61000-3-12 |
| Warranty period | Standard One year Warranty |