Technical Spec |
SACE Tmax XT |
| Breaker Rating | 25-160A |
| Product Main model | Tmax XT |
| Product Sub model | XT1C |
| Poles description | 3P |
| Circuit breaker type | Adjustable |
| Breaking capacity | 25 KA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Network type | AC & DC |
| [Ue] rated operational voltage | 690 V AC, 440 V DC |
| Device application | Distribution |
| Trip unit technology | Thermal-magnetic |
| Protection type | Overload protection (thermal) |
| Short-circuit protection (magnetic) | |
| Trip unit protection functions | LI |
| Auxiliary contact composition | Without |
| Mechanical durability | 25000 cycles |
| Connection pitch | |
| Height x Width x Depth | 130 mm x 76 mm x 70 mm |
| Product weight | 1.1 kg |
| Standards | IEC 60947-2, UL 489 |
| Warranty period | 12 month |
Special Price
৳8,880.00
was
৳14,800.00
Details
More Information
| Manufacturer | ABB |
|---|---|
| Ampere Rating (A) | 80A |
| Breaker Type | Adjustable |
| Number of Poles | 3P |
| Breaking Capacity (Icu) | 25KA |
| Part Nunber | XT1C 160 TMD 80-800 3p F F |
| MRP BDT (Tk) | ৳14,800.00 |
Reviews
{{title}}
{{detail}}