Product Brand |
Schneider |
| Product main category | PowerLogic |
| Product Short Name | PM5560 |
| Measuring parameters | Power & Energy meter |
| Device application | Power monitoring, Wages metering |
| Accuracy class | 0.2S (Active energy) |
| Communication port | RS-485 & Ethernet |
| Power quality analysis | up to 63rd harmonic |
| Sample rate | 256 samples/cycle |
| Network frequency | 42...69 Hz |
| [Us] rated supply voltage | 90...415 V AC +/- 10 % & 110...415 V DC +/- 10 % |
| Number of outputs | 1 Pulse |
| Display | Remote LCD display |
| Web services | Yes |
| Data recording | Yes |
| Cut-out Dimension | 92 x 92 mm |
| Height x Width x Depth | 90.5 mm x 90.5 mm x 90.8 mm |
| Product weight | .528 kg |
| Warranty period | 12 month |
Special Price
৳66,000.00
was
৳110,000.00
Details
More Information
| Manufacturer | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Nunber | METSEPM5560 |
| MRP BDT (Tk) | ৳110,000.00 |
Reviews
{{title}}
{{detail}}