Product Brand |
Schneider |
| Product main category | Harmony XB5 |
| Product application | Complete illuminated double-headed pushbutton |
| Operator profile | Red projecting, white O Green flush, white I |
| Supply voltage limits | 195...264 V AC |
| Contacts type and composition | 1NO+1NC |
| Type of operator | Spring return |
| Mounting diameter | 22 mm |
| Bezel material | Chromium plated metal |
| Contacts material | Silver alloy (Ag/Ni) |
| Short-circuit protection | 10 A cartridge fuse type gG |
| Light source | Protected LED |
| Light source colour | White |
| Contact operation | Slow-break |
| Service life | 1000000 cycles |
| IP degree of protection | IP67 |
| Height x Width x Depth | 50 mm x 30 mm x 59 mm |
| Package weight | 0.13 kg |
| Country of origin | France |
| Standards | UL 508, EN/IEC 60947-1 |
Special Price
৳2,665.00
was
৳4,100.00
Details
More Information
| Manufacturer | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Nunber | XB4BW73731M5 |
| MRP BDT (Tk) | ৳4,100.00 |
Reviews
{{title}}
{{detail}}