Product Brand |
Schneider |
| Product main category | VarPlus capacitor Can |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Rated voltage | 480 V AC |
| Capacity | 17 kvar @ 480 V AC |
| 12.7 kvar @ 415 V AC | |
| Network harmonic content | <= 20 % |
| Maximum permissible voltage | 1.1 x Un 8 hours over 24 hours |
| [Imp] maximum permanent current | 1.8 x In |
| Service life in hours | 130000 h |
| Dielectric material | Metallized polypropylene film with Zn/Al alloy, special resistivity & profile, special edge (wave cut) |
| Impregnation material | Non-PCB soft PUR resin Biodegradable |
| Type of installation | Indoor |
| Connections - terminals | ClampTite terminal |
| Height x Diameter | 242 mm x 90 mm |
| Product weight | 1.6 Kg |
| Warranty period | 12 Month |
| Standards | IEC 60831-1, IEC 60831-2 |
Special Price
৳9,900.00
was
৳16,500.00
Details
More Information
| Manufacturer | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Nunber | BLRCH170A204B48 |
| MRP BDT (Tk) | ৳16,500.00 |
Reviews
{{title}}
{{detail}}