7KT, Energy Meter with RS 485 Interface; Accuracy Class-1 - Siemens
Part Nunber
7KT0310
In stock
Special Price
৳13,000.00
was
৳19,200.00
Overview
Product Brand |
Siemens |
| Product main category | 7KT0310 |
| Measuring parameters | Power & Energy meter |
| Device application | Power monitoring |
| Accuracy class | 1 (Active energy) |
| Communication port | RS 485 Interface, Modbus RTU Protocol |
| Network frequency | 50 Hz/ 60 Hz |
| [Us] rated supply voltage | 95 - 240 V AC ±10 % |
| Number of outputs | |
| Display | LCD with Bar Graph display |
| Cut-out Dimension | 92 x 92 mm |
| Height x Width x Depth | 96 mm x 96 mm x 50 mm |
| Product weight | 0.362 Kg |
| Standards | DIN EN 61346-2 |